Jak wymienić olej w samochodzie? – Poradnik krok po kroku

Jak wymienić olej w samochodzie? – Poradnik krok po kroku

Chcesz wymienić olej w samochodzie? Możesz oddać go do serwisu i zrobią to za Ciebie, możesz też zrobić to we własnym garażu. Są jednak rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim zabierzesz się za wymianę. Co ile wymieniać olej silnikowy, jaki typ oleju wybrać, czy zawsze przy tej okazji wymieniać filtr oleju i w zasadzie, po co się to robi. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Wymiana oleju — po co należy wymieniać olej silnikowy

Olej ma on znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie najważniejszej części Twojego samochodu – silnika. Poza zmniejszeniem tarcia i umożliwieniem pracy tłokom olej zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń na jego ściankach i obniża temperaturę, a więc zapobiega przegrzewaniu się silnika. Co więcej, dobrej jakości olej, odpowiednio dobrany do typu silnika, poprawia także jego parametry wydajnościowe i obniża spalania paliwa. Kiedy należy wymienić olej?

Konieczna jest regularna wymiana oleju, ale jej częstotliwość zależy do kilku czynników. Obejmują one Twoje nawyki jazdy, klimat i typ, używanego oleju silnikowego. Z reguły, olej wymieniamy raz do roku lub co 12-15 tys. km, jednak niektóre modele aut wymagają częstszej wymiany, zwłaszcza jeśli użytkujemy je w mieście, gdzie silnik wykonuje bardziej intensywną pracę. Wówczas należy wymieniać olej co 10-12 tys. km. Najlepiej jednak trzymać się zaleceń producenta samochodu, który rekomenduje konkretną częstotliwość dla danego modelu. Warto także zwrócić uwagę, że w starszych modelach aut, zwłaszcza tych z gaźnikiem, wymiana oleju może być częstsza, a dzieje się tak, ponieważ filtrowanie zanieczyszczeń w takich silnikach trwa dłużej.

Wymiana oleju silnikowego- O czym warto pamiętać przy wymianie oleju

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę przy wymianie oleju, jest rekomendowany typ oleju. Wyróżniamy bowiem oleju syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne o różnych parametrach lepkości. Zwróć uwagę na to, jaki olej silnikowy jest rekomendowany przez producenta Twojego modelu auta. Dobrej jakości oleje silnikowe różnych marek możesz kupić tutaj: https://intercars.pl/szukaj/oleje-silnikowe-301/.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to konieczność wymiany filtra. Ta czynność zawsze towarzyszy wymianie oleju. Filtr odpowiada za zbieranie wszelkich zanieczyszczeń, jakie dostają się do oleju z zewnątrz. Ponadto, przy okazji wymiany oleju warto zadbać o wyczyszczenie silnika, używając profesjonalnych środków chemicznych, które znajdziesz tutaj: https://intercars.pl/szukaj/oleje-i-chemia-3/.

Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy?

Wymianą oleju możesz zająć się samodzielnie lub zlecić ją w serwisie. Jeśli postanowiłeś wymienić olej silnikowy samodzielnie, zachowaj ostrożność i stosuj się do poniższych zaleceń. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić olej i potrzebne narzędzia, odwiedź sklep Intercars. Gdy będziesz mieć komplet potrzebnych przedmiotów, możesz się zabrać za wymianę.

Co Ci będzie potrzebne

 • klucz do odkręcenia korka spustowego,
 • klucz do filtra oleju,
 • miska/pojemnik,
 • olej,
 • filtr oleju.

Jak przeprowadzić wymianę

 1. Rozgrzej nieco silnik do optymalnej temperatury pracy, aby ułatwić jego spływanie.
 2. Ustaw samochód na poziomym podłożu, na rampie lub w garażu z kanałem (czynność możesz wykonać też na podjeździe, ale dostęp będzie utrudniony), wyłącz silnik i odnajdź korek spustowy oleju.
 3. Korek spustowy znajdziesz na dnie miski olejowej, zaglądając pod podwozie.
 4. Umieść pod korkiem spustowym miskę/pojemnik na zużyty olej.
 5. Odkręć korek spustowy i poczekaj, aż cały olej spłynie.
 6. Odkręć filtr oleju (po odkręceniu z tego miejsca także wypłynie nieco oleju).
 7. Weź nowy filtr, nasmaruj jego uszczelkę olejem i załóż go na swoje miejsce, dokręcając ręką.
 8. Zakręć korek spustowy (zaleca się użycie nowego korka z uszczelką lub przynajmniej samej uszczelki).
 9. Wlej nowy olej w rekomendowanej przez producenta samochodu ilości i włącz silnik.
 10. Poczekaj kilka sekund, do czasu aż zgaśnie kontrolka oleju.
 11. Wyłącz silnik i sprawdź poziom oleju, w razie konieczności dolej.

Materiał zewnętrzny

Podziel się z nami swoją opinią

   Dodaj Odpowiedź

   Motorecenzje
   Rejestracja Nowego Użytkownika
   Resetuj Hasło
   Porównaj produkty
   • Total (0)
   Porównaj
   0