Jak kupić motocykl? 5 rzeczy, które musisz sprawdzić – poradnik serwisowy [film]

Jak sprawdzić używany motocykl przed zakupem?

Poniższy tekst jest  jedynie dodatkiem do filmu, w którym omawiamy ten temat bardzo dokładnie i kompleksowo.

Zakup motocykla to bardzo ważny moment dla każdego motocyklisty.  Ciężko jest wybrać idealny egzemplarz nawet, jeśli celujemy w nowy motocykl ze sklepu.  Bogata oferta w salonach motocyklowych przyprawia o zawrót głowy!

motocyklem używanym sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Po wybraniu wymarzonego modelu, trzeba niejednokrotnie spędzić dużo czasu, szukając wśród ogłoszeń motocyklowych optymalnej oferty. Wybrany egzemplarz, który przeważnie w treści ogłoszenia jest opisany jako zadbany majstersztyk w stanie „gabinetowym”, nie zawsze na miejscu okazuje się tym, co nam obiecano. Jak nie dać się zwieść pozorom i wybrać w gąszczu ofert motocyklowych ten odpowiedni jednoślad?  Oto podpowiedzi jak kupić używany motocykl.

1. Stany wizualny

Dokładne oględziny, zwłaszcza taniego, używanego motocykla należy zacząć od elementów zewnętrznych. To czego najbardziej chcemy uniknąć to zakup przewracanego, lub powypadkowego egzemplarza, który ma ukryte wady. Zacznijmy więc od wizualnego zbadania stanu lusterek, czy końcówek kierownicy. Te elementy jako pierwsze mają styczność z „glebą”. Zbiornik paliwa, chłodnica, silnik, podnóżki to kolejne elementy, które mogą zdradzić bardzo dużo o tym jak motocykl był użytkowany. Wszelkie zadrapania, wgniecenia, ślady malowania lub brakujące naklejki powinny obudzić naszą czujność.

Malowanie to również bardzo ważna kwestia. Najlepiej sprawdzić po numerze VIN jakie kolory miały konkretne modele z danych roczników i zweryfikować, czy nasz egzemplarz różni się od oryginału.

Na tym etapie należy obejrzeć również główkę ramy motocykla, ograniczniki skrętu  i sprawdzić czy kierownica nie jest przypadkiem skrzywiona. Prezentujemy to bardzo dokładnie w naszym filmie. Napęd czyli łańcuch lub pas napędowy, a także wbrew pozorom to, co znajduje się pod kanapą, również dużo powiedzą o przygodach motocykla. Zdradzą przede wszystkim jak właściciel o niego dbał.

2. Wycieki

Wszelkie wycieki oleju  z motocykla to zło! Pojawiają się – przy silniku i przednich lagach, ponieważ tu może wyciekać olej. Wszelkie zapocenia, plamy czy tłuste ślady mogą świadczyć o mniej, lub bardziej poważnych problemach. Wycieki mogą też być sugestią poprzednich napraw i niewłaściwego uszczelnienia danego elementu. Istnieje również ryzyko że jeśli motocykl brał dział w kolizji, to niektóre z jego podzespołów uległy odkształceniu i uszczelki nie przylegają już tak jak powinny – czego efektem jest pojawienie się na nich oleju.

3. Elektryka

Przekręcamy kluczyk i naszym oczom ukazuje się kolorowa, lub analogowa deska rozdzielcza motocykla. W tym momencie należy upewnić się, że nie pojawiają się żadne błędy i wszystkie kontrolki i wskaźniki działają prawidłowo. Światła, kierunkowskazy, stop, blokada uruchomienia przy rozłożonej stopce bocznej – to wszystko powinno działać bez zarzutu.

4. Dźwięki

Dźwięki motocykla przy uruchomieniu i podczas jazdy to raczej temat dla wprawnego ucha. Warto więc wybrać się na oględziny z kompanem „osłuchanym” w temacie. W zależności od rodzaju silnika motocyklowego i układu wydechowego jest z tym różnie. Pamiętajmy, że silniki w układzie V generują wibracje i jest to ich naturalne środowisko, natomiast od silników rzędowych możemy spodziewać się płynnej pracy.

Tu ciekawostką i niespodzianką mogą być odgłosy wydawane przez kosz sprzęgłowy. Po naciśnięciu i zwolnieniu klamki sprzęgła może pojawiać się lub znikać dodatkowy dźwięk w naszej symfonii, który zwiastuje nadchodzące przygody a serwisem tego elementu.

5. Jazda próbna

Bez frajdy nie ma jazdy, czy jakoś tak to leciało! Bez tego ważnego etapu, oględziny używanego motocykla przed zakupem są niepełne. Warto wziąć na jazdę testową wybrany motocykl i sprawdzić czy jeździ tak dobrze, lub tak źle jak wygląda!

Zachowanie motocykla podczas jazdy może też wiele powiedzieć o jego stanie technicznym, wszelkie „zawahania”, „czkawki”, „prychania” i „kichania” nie powinny być bagatelizowane. Mogą one świadczyć o zużytych lub uszkodzonych elementach w układnie paliwowym lub zapłonowym.

Warty zainteresowania motocykl będzie płynnie, bez szarpania oddawał moc i płynnie wchodził w zakręty nie przenosząc na kierownicę wibracji, czy innych niechcianych doznań. Poza tym warto sprawdzić hamulce łącznie z tylnym i sprawność układu zawieszenia.

Zawieszenie motocyklowe będzie pracowało zależnie od rodzaju motocykla i stopnia regulacji. Nie spodziewajmy się po twardym, sportowym zawieszeniu miękkiego wybierania nierówności. Miękko ustawione zawieszenie, będzie powodowało większe nurkowanie motocykla podczas dohamowywania i pokonywania zakrętów, więc musimy wiedzieć, czego się spodziewać.

Podsumowanie

Na oglądanie i sprawdzanie używanego motocykla najlepiej wybrać się w towarzystwie osoby, która z niejednego pieca motocyklowego rzeźbiła. W filmie pokazujemy patenty jak w dwie osoby można w prosty sposób sprawdzić, czy nie ma problemów z układem kierowniczym. Poza tym co dwie pary oczu i uszu to nie jedna!

Wstępne oględziny to nie wszystko co możemy zrobić dla swojego dobra. Dlatego zabranie motocykla do zaufanego serwisu zagwarantuje, że został on gruntownie sprawdzony. Po takim teście ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek jest minimalne. Koszt takiej usługi również nie jest wysoki w porównaniu z wydatkami, które mogą nas czekać jeśli przeoczymy jakąś poważną wadę używanego motocykla.

My możemy z czystym sumieniem polecić Indywidualny Serwis Motocykli ISM, który wspiera nas w wyprodukowaniu serii poradników serwisowych. https://ismserwis.pl/doradztwo-przedzakupowe/. Nasze materiały oczywiście nie są sponsorowane i jak zawsze w 100% niezależne. Dziękujemy, że to doceniacie!

Na naszej stronie możecie recenzować i oceniać serwisy motocyklowe. Jeśli jakiegoś nie ma, wystarczy wypełnić krótki formularz, a my go dodamy!

Autor: Małgorzata Smakosz / Żyrafka

Podziel się z nami swoją opinią

      Dodaj Odpowiedź

      Motorecenzje
      Rejestracja Nowego Użytkownika
      Resetuj Hasło
      Porównaj produkty
      • Total (0)
      Porównaj
      0